Przejdź do treści

Czy uciekną nam fachowcy?
Jednym z tematów, które zdominowały pracę Radiowego Pogotowia Pracy w kwietniu, było otwarcie dla Polaków - z dniem 1 maja 2011 roku - rynków pracy w Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Najważniejsze pytanie brzmiało: jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki w naszym regionie. Próbowano na nie odpowiedzieć podczas tradycyjnej comiesięcznej debaty prowadzonej jak zwykle przez red. Beatę Granatowską i red. Janusza Maćkowiaka.

09 maja 2011 12:31

Wzięło w niej udział grono fachowców, w tym autorytety opolskiego rynku pracy: Tomasz Chrobak z Opolskiego Konwentu Agencji Pracy, dr Witold Potwora, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, dr Romuald Jończy, ekspert rynku pracy, Daniel Machnik z Urzędu Pracy w Nysie, Arnold Czech z Fundacja Rozwoju Śląska Opolskiego, Tomasz Sawicki – szkoła języków obcych i prof. Robert Rauziński, demograf.

Wyjazdy do pracy do Niemiec to na Opolszczyźnie nic nowego, ten proces trwa tu grubo ponad 30 lat, nigdy jednak nie był aż taki masowy, jaki może się stać w najbliższym czasie. Podczas debaty przytoczono opinię Jacka Suskiego, dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który powiedział, że z Opolszczyzny może wyjechać kilkanaście tysięcy ludzi.

Widać to było po dużym zainteresowaniu na targach pracy – stwierdził Jacek Suski. - Wyjadą dobrzy fachowcy. Znów będzie tu mniej dobrych pracowników. A pracodawcy staną przed dylematem, czy podnieść wynagrodzenia tym, którzy zostali, czy sprowadzić tanią siłę roboczą ze wschodu.

Padła też opinia, że dla bezrobotnych z Opolszczyzny to otwarcie rynków to błogosławieństwo, gdyż lepiej pracować za przyzwoite pieniądze tam, niż brać marny zasiłek tu. Istnieje jednak poważna bariera językowa. Ale i tu z pomocą idą Niemcy, oferując polskim fachowcom bezpłatne kursy nauki języka.

Debacie przysłuchiwała się młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych wraz ze swą nauczycielką, Urszulą Izdebską.

Ponadto w ramach Radiowego Pogotowia Pracy „spatrolowaliśmy" VI Regionalne Targi Edukacji i Rynku Pracy organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Wojewódzki Urząd Pracy w opolskiej hali widowiskowo-sportowej Okrąglak. Zajęliśmy się trzecim sektorem, czyli organizacjami pozarządowymi, w których młodzi ludzie często zdobywają doświadczenie zanim znajdą swoje miejsce na rynku pracy. Ten sektor nigdy nie był na Opolszczyźnie zbyt silny, ale ostatnio zyskał fachowe wsparcie. O programie wzmacniania organizacji pozarządowych i udanym eksperymencie w Strzelcach Opolskich opowiedział Radiowemu Pogotowiu Pracy oraz naszym Słuchaczom Tomasz Kosmala, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

W ramach opisywania, jak panie radzą sobie w męskich zawodach przedstawiliśmy sylwetkę Karoliny Drozdowskiej, która została po studiach budowlańcem. Jak powiedziała do mikrofonu, znalazła się na tym kierunku trochę przypadkowo, ale okazało się to strzałem w dziesiątkę. Uzupełnieniem tej tematyki była w naszym Radiowym Pogotowiu Pracy audycja poświęcona akcji „Dziewczyny na politechniki". To projekt promujący techniczne kształcenie kobiet.

Wróciliśmy też do tematu internetowej gry dla początkujących biznesmenów, która została stworzona w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji i właśnie wchodzi w końcowy etap testowania. O grze "St@rt up - wypróbuj swój pomysl na biznes" opowiadali nam Wojciech Duczmal i Witold Potwora.

„Dlaczego warto zacząć od najniższego szczebla?" - na to pytanie odpowiadał nam Michał Dominik, dyrektor generalny Sephora Polska i Czechy. Na jego przykładzie pochyliliśmy się nad tematem awansów w korporacjach, gdzie istnieją jasne ścieżki kariery. Sam dyrektor zaczynał swą karierę w Sephorze od sprzedaży na sali.

Radiowe Pogotowie Pracy przypomina, że trwa Wielkie Głosowanie na Pracodawcę Fair Play. To ktoś, kto w pracowniku dostrzega nie tylko siłę roboczą, ale i człowieka. Ktoś, kto w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, daje zatrudnienie, kierując się nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale i rachunkiem serca. To ktoś, kto się nie boi pomagać, ale i... wymagać.

Kandydatury Pracodawców Fair Play wraz z krótkim treściwym uzasadnieniem zbieramy (za pośrednictwem Słuchaczy Radia Opole) do końca maja na adres praca@stara.radio.opole.pl, a od czerwca będzie trwało głosowanie – smsowe i na naszej stronie stara.radio.opole.pl, na podstawie którego w sierpniu wyłonimy zwycięzcę.
Finałem akcji będzie uroczysta gala w radiowym Studiu M, podczas której wskazani przez Opolan Pracodawcy Fair Play z naszego regionu zostaną uhonorowani prestiżowymi statuetkami.

 

Nasze audycje

- W każdy piątek o godz. 11:05 nadajemy 50-minutową audycję „Dałem szansę i…”, którą prowadzi red. Beata Granatowska. Bohaterami programu są pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z grupy wiekowej 50+.

- „Kobieta sukcesu – zatrudniam kobiety, bo…” – 50-minutowa audycja pod redakcją red. Ireneusza Prochery, emitowana w każdy piątek o godz. 12:05, poświęcona jest kobietom, które mimo trudności odnalazły się na rynku pracy.

- „Debata” – w każdy ostatni piątek miesiąca red. Beata Granatowska i red. Janusz Maćkowiak w Studiu M Radia Opole prowadzą dyskusję dotyczącą poprawy dostępu do zatrudnienia oraz wspierania aktywności zawodowej. Debata jest otwarta i może w niej wziąć udział każdy mieszkaniec regionu.

- 5-minutowe audycje, które pojawiają się na antenie Radia Opole dwa razy w tygodniu o godz. 8:20. Przygotowują je red. Aneta Skomorowska i red. Marek Świercz. W programie poruszają tematy związane z bezrobociem, pierwszą pracą i własną działalnością gospodarczą osób,które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 09 maja 2011 12:31

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 09 czerwca 2011 08:48

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie

W dniu 26.08.2011 r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach
"Radiowego Pogotowia Pracy"