Przejdź do treści

Dziewięć miesięcy za nami
Maj był dziewiątym miesiącem funkcjonowania naszego Radiowego Pogotowia Pracy, któremu przyświeca szczytny cel pomagania Opolanom szukającym pracy, ale i tym, którzy pracę chcą dać. Co się po tych 9 miesiącach urodziło?

09 czerwca 2011 08:47

Trzeba powiedzieć, że nie jesteśmy tylko zwykłym „pośredniakiem". Nasi sanitariusze-reporterzy pokazują szerszy kontekst rynku pracy w Opolskiem, zgłębiają przyczyny zjawisk, wskazują na szanse i zagrożenia, zadają dociekliwe pytania, starają się przewidywać, doradzać lub ...ostrzegać.

Oczywiście, tematem na czasie jest wciąż otwarcie dla Polaków rynku pracy w Niemczech. Pytaliśmy, jak wpłynie to na sytuację pracodawców i pracobiorców w województwie opolskim. Czy młodzi ludzie wyjadą w poszukiwaniu lepszych zarobków? Czy to spowoduje wzrost ilości miejsc pracy dla tych którzy zostali? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale można oprzeć się na wynikach badań przeprowadzonych przez firmę AGT HR.

Wynika z nich, że otwarcie granic nie spowoduje dużej zmiany. - Młode osoby wchodzące na rynek pracy będą miały większą szansę brania pod uwagę Niemiec jako kraju, gdzie będą miały możliwość znalezienia pracy – powiedział nam na antenie Janusz Dziewit, dyrektor wrocławskiego oddziału firmy AGT HR.

Ponadto w maju jak zwykle pochyliliśmy się nad losem kobiet na rynku pracy. W tej tematyce specjalizuje się red. Halina Nabrdalik.

Kobiety maja często niską samoocenę, Nie wierzą w siebie, nie podejmują skutecznie działań służących pozyskaniu pracy. O tym jak pokonywać własne samoograniczenia opowiadały w jednej z majowych audycji naszej autorki panie - Iwona Niedojadło, właścicielka firmy szkoleniowej 'Muster-In" oraz Beata Pietruszka, osoba, która mimo swej niepełnosprawności zorganizowała sobie miejsce pracy oraz założyła Stowarzyszenie "Twórczość kobiet".

W kolejnej audycji z cyklu „Kobieta sukcesu" o możliwościach tworzenia nowych miejsc pracy dla kobiet z uwzględnieniem środków unijnych (w tym będących w dyspozycji Lokalnych Grup Działania) rozmawiały - Ilona Mróz, dyrektor Szpitala w Krapkowicach oraz Anna Golec, prezes Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów".

Z kolei w następnej audycji z „kobiecego" cyklu Halina Nabrdalik postawiła problem, czy w oparciu o znajomość tradycyjnych kulinariów (potraw, wypieków, nalewek) oraz o rosnący popyt na taką właśnie żywność, mogą powstawać nowe miejsca pracy dla kobiet? O tym rozmawiała z Klaudią Kluczniok ze Związku Rolników Śląskich oraz sołtyską wsi Rozwadze w gminie Zdzieszowice - panią Ritą Grądalską.

Mówiliśmy też o dynamicznych zmianach na rynku pracy. W związku z tymi zmianami bardzo często fach, którego nauczyliśmy się w szkołach, okazuje się niepotrzebny. W takiej sytuacji szansą na znalezienie pracy jest przekwalifikowanie się. Ale żeby to zrobić - trzeba nie bać się zmian. Jak się okazało na naszej antenie, gotowości do zmian można się nauczyć.

- Ważne, aby rozwijać w sobie asertywność, kreatywność, i starać się dowiedzieć jak najwięcej o samym sobie. Musimy wiedzieć jakie mamy zainteresowania. Bo kiedy trudno znaleźć pracę można pójść w kierunku zainteresowań i dzięki temu znaleźć pracę – radziła naszym słuchaczom doradca zawodowy - Magdalena Nazimek.

Informowaliśmy też o tym, że z okazji Europejskiego Roku Wolontariatu Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przygotowało nietypową kampanię promującą wolontariat. – To tak zwana miejska dżungla – wyjaśniła Radiu Opole Dorota Piechowicz, koordynatorka kampanii.

„Miejska dżungla" przyjęła postać scenek odgrywanych w miejskiej scenerii, na przykład w opolskich galeriach handlowych, gdzie wolontariusze pomagali zagubionym starszym osobom.

Co prawda pieniędzy na programy wspierające przedsiębiorczość jest coraz mniej, ale są jeszcze projekty które w tym pomagają. Informowaliśmy, gdzie się po taka pomoc udać.

- Udział w naszym projekcie ułatwi pozyskanie tych pieniędzy, bo jego uczestnicy otrzymają certyfikat. To zaświadczenie będzie można przedstawić w instytucji która dofinansowanie przyznaje. A posiadając zaświadczenie nie trzeba będzie przechodzić cyklu doradczego, który jest wymagany w procesie pozyskiwania dotacji - mówiła Iwona Dolniak z Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej.

Radziliśmy też, o co pytać pracodawcę, szukając pracy. Najtrudniejszym pytaniem jest chyba pytanie o wynagrodzenie. Dlatego warto przygotować się na taką rozmowę. Temu służyła jedna z naszych audycji.

Radiowe Pogotowie Pracy przypomina, że trwa Wielkie Głosowanie na Pracodawcę Fair Play. To ktoś, kto w pracowniku dostrzega nie tylko siłę roboczą, ale i człowieka. Ktoś, kto w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, daje zatrudnienie, kierując się nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale i rachunkiem serca. To ktoś, kto się nie boi pomagać, ale i... wymagać.

Szczegóły na naszej stronie stara.radio.opole.pl – w zakładce Radiowe Pogotowie Pracy.

Finałem akcji będzie uroczysta gala w radiowym Studiu M, podczas której wskazani przez Opolan Pracodawcy Fair Play z naszego regionu zostaną uhonorowani prestiżowymi statuetkami.

 

Nasze audycje

- W każdy piątek o godz. 11:05 nadajemy 50-minutową audycję „Dałem szansę i…”, którą prowadzi red. Beata Granatowska. Bohaterami programu są pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z grupy wiekowej 50+.

- „Kobieta sukcesu – zatrudniam kobiety, bo…” – 50-minutowa audycja pod redakcją red. Ireneusza Prochery, emitowana w każdy piątek o godz. 12:05, poświęcona jest kobietom, które mimo trudności odnalazły się na rynku pracy.

- „Debata” – w każdy ostatni piątek miesiąca red. Beata Granatowska i red. Janusz Maćkowiak w Studiu M Radia Opole prowadzą dyskusję dotyczącą poprawy dostępu do zatrudnienia oraz wspierania aktywności zawodowej. Debata jest otwarta i może w niej wziąć udział każdy mieszkaniec regionu.

- 5-minutowe audycje, które pojawiają się na antenie Radia Opole dwa razy w tygodniu o godz. 8:20. Przygotowują je red. Aneta Skomorowska i red. Marek Świercz. W programie poruszają tematy związane z bezrobociem, pierwszą pracą i własną działalnością gospodarczą osób,które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 09 czerwca 2011 08:47

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 09 czerwca 2011 08:49

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie

W dniu 26.08.2011 r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach
"Radiowego Pogotowia Pracy"