Przejdź do treści

Podsumowanie pierwszego miesiąca
„Radiowe Pogotowie Pracy” ma już za sobą pierwszy miesiąc działalności. W tym czasie na antenie Radia Opole udało nam się zaprezentować młode przedsiębiorcze osoby, które przed ukończeniem 25. roku życia nie tylko założyły swoje firmy, ale zatrudniają już w nich po kilku pracowników. Pokazaliśmy także, że pracownicy z grupy wiekowej 50+ wcale nie są bez szans na rynku pracy.

11 października 2010 12:05

            - Obawiałam się, że będzie bardzo trudno znaleźć studentów, którzy przed opuszczeniem murów uczelni prowadzą swoje firmy. Jednak nie miałam z tym najmniejszego kłopotu – opowiada Aneta Skomorowska, reporterka przygotowująca jedną z audycji „Radiowego Pogotowia Pracy”.

            Wielu studentów opolskich uczelni wyższych nie czeka, aż po zdobyciu tytułu magistra ktoś da im pracę. Biorą sprawy w swoje ręce, sami otwierają firmy i działają na własny rachunek. Pomysłów im nie brakuje. Radosław Soperczak zdecydował się na otwarcie szkółki futbolowej. Dzisiaj w całym kraju takich szkółek funkcjonuje już 11. W tym część na zasadzie franczyzy.

            Młodzi biznesmeni, czy raczej kandydaci na przedsiębiorców, korzystać mogą także z pomocy różnych instytucji, które oferują unijne wsparcie na uruchomienie własnego przedsiębiorstwa. To m.in. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, działający na Politechnice Opolskiej (podobny działa na Uniwersytecie Opolskim), który prowadzi program „Wsparcie na starcie”. Dzięki pierwszej edycji projektu udało się uruchomić 40 firm. Aktualnie trwa druga odsłona, która ma zaowocować kolejnymi kilkudziesięcioma małymi przedsiębiorstwami, które wyrosną na opolskim rynku.

            - Przekazujemy pieniądze naszym młodym przedsiębiorcom, którzy chcą realizować swoje biznesowe marzenia – mówi Piotr Rychlicki z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. W ramach programu wsparcie na starcie młodzi przedsiębiorcy nie tylko dostają pieniądze, ale także przechodzą szkolenia, na których dowiadują się, jak założyć własną firmę czy jak prowadzić księgowość.

            Jednemu ze studentów udało się także uruchomić firmę, która zajmuje się wynajmowaniem mebli na różne eventy, w całej Polsce. Inny produkuje trawniki.

            W najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy są opisywani młodzi ludzie (21,9 proc. ogółu bezrobotnych w województwie opolskim w lutym 2010 r.), ale także osoby po 50. roku życia (23,3 proc.).„Radiowe Pogotowie Pracy” nie zapomina o grupie 50+. Im poświęcona jest audycja „Dałem szansę i…”.

            Piotr Koziol ze Stowarzyszenia Budkowice opowiedział w programie prowadzonym przez red. Beatę Granatowską o projekcie „Otwarte drzwi”. Stowarzyszenie chce pokazać, że osoby po pięćdziesiątce mogą być wartościowymi pracownikami. Stereotyp, że pracownik w tym wieku więcej przebywa na L4 niż w pracy nie ma pokrycia w rzeczywistości. W Budkowicach, tak jak w innych małych miejscowościach, młodzi ludzie wyjeżdżają na studia, bądź zagranicę do pracy. Starsi bez pracy zostają na miejscu. Potrzebne jest im doradztwo i wsparcie by uwierzyli, że także mają szanse na rynku pracy. W ramach projektu czekają na nich pieniądze, za które mogą urządzić klub seniora czy klub nornic walking. Planowane są także spotkania z pracodawcami.

            Red. Halina Nabrdalik swoją audycję poświęca kobietom na rynku pracy. Stara się pokazać m.in. przykłady dyskryminowania kobiet czy trudne powroty do pracy matek po urlopie macierzyńskim.

            – W „Radiowym Pogotowiu Pracy” staramy się być antenowym„ pośredniakiem”– wyjaśnia red. Janusz Maćkowiak. – Zdarza się, że na jednej z ulic mieszka mężczyzna, który płacze, że nie może znaleźć pracy. Natomiast na sąsiedniej ulicy jest gość, który nie może znaleźć chętnych do pracy. Naszym zadaniem będzie skojarzenie tych ludzi.

            Audycje już spotykają się z reakcjami słuchaczy Radia Opole.

 Prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy, a także o udział w publicznych, otwartych debatach, które odbywają się w każdy ostatni piątek miesiąca w radiowym Studiu M.

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 11 października 2010 12:05

Ostatnio zmieniał: Tomasz Turba

Data ostatniej zmiany: 26 listopada 2010 22:10

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie

W dniu 26.08.2011 r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach
"Radiowego Pogotowia Pracy"