Przejdź do treści

Radiowe Pogotowie Pracy – aktywna końcówka roku
Ostatni miesiąc roku 2010 upłynął Radiowemu Pogotowiu Pracy na wzmożonej aktywności dziennikarskiej i prospołecznej. Razem z zaproszonymi gośćmi przybliżaliśmy na antenie między innymi takie zagadnienia jak doskonalenie i poszerzanie umiejętności pracowniczych poprzez uczestnictwo w kursach dokształcających, zjawisko dystansu niektórych pracodawców do nowych technologii, promocja samodzielnej przedsiębiorczości wśród młodych czy tradycyjnie – troska o pracobiorców z grupy 50 +.

03 stycznia 2011 13:37

Z uwagi na okres świąteczno-noworoczny nasza sztandarowa audycja w ramach Radiowego Pogotowia Pracy, czyli Debata, została w grudniu przeniesiona z ostatniego piątku miesiąca na trzeci piątek. Była ona poświęcona dokształcaniu się pracowników. W naszym studiu gościliśmy wybitnych lokalnych specjalistów zajmujących się rynkiem pracy. Katarzynę Rybak z Obserwatorium Rynku Pracy, Romana Zemanka z Państwowej Inspekcji Pracy, Krzysztofa Sławińskiego i Tomasza Górnego z Wyższej Szkoły Bankowej, Henryka Mamalę z Nyskiego Centrum Kształcenia Praktycznego, Michała Gmitrasiuka z Izby Rzemieślniczej w Opolu, Henryka Jaskółę z PUP w Strzelcach Opolskich i Alojzego Drewniaka z Konfederacji Polskich Pracodawców„Lewiatan”.

Zdaniem uczestników, warto brać udział w różnych kursach uzupełniających, jednak trzeba być ostrożnym, gdyż wiele takich szkoleń bywa oderwanych od rzeczywistości i charakteryzuje się niskimi kompetencjami szkoleniowców.Zacytowano też najnowsze dane GUS o tym, że polscy przedsiębiorcy wciąż boją się najnowszych technologii, a wielu pracowników nie zna nawet podstaw obsługi komputera.

Radiowe Pogotowie Pracy zachęcało też młodych aktywnych zawodowo Opolan do zakładania nie tylko własnych firm, ale także spółdzielni socjalnych. – Takie spółdzielnie nie cieszą się u nas w regionie popularnością, na jaką zasługują – mówiła Danuta Bajak, prezes Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych. Na czym polega ich skuteczność? Na tym, że można podzielić obowiązki. – Jedna osoba nie jest w stanie sama wyprodukować i wypromować najlepszego nawet towaru. A w spółdzielni kto inny zajmuje się produkcją, kto inny marketingiem, a jeszcze ktoś inny księgowością – tłumaczyła prezes Bajak. Innym atutem jest możliwość pozyskania unijnego wsparcia, bo Unia promuje tę formę prowadzenia biznesu.

W Radiowym Pogotowiu Pracy staramy się podpowiadać, jak nie zagubić się w gąszczu programów wspierających działalność gospodarczą i jak napisać prawidłowy wniosek o takie wsparcie. W grudniu wskazaliśmy jedno z miejsc, gdzie przedsiębiorcy –młodzi, początkujący, ale i tacy z doświadczeniem i stażem w biznesie – mogą szukać pomocy. To Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Opolu. Jakub Berezowski, prezes tej fundacji, zapewnił naszych słuchaczy, że organizacja nie tylko znajduje dla przyszłych przedsiębiorców źródła finansowania i uczy ich pisać wnioski, lecz także prowadzi szkolenia z obowiązujących przepisów.

W naszych audycjach przekonywaliśmy, że wszędzie dobrze jest prowadzić biznes, ale... w domu najlepiej. Na naszej antenie przekonywał o tym w grudniu także opolski Urząd Marszałkowski. Józef Kotyś, odpowiedzialny za program„Opolskie, tutaj zostaję”, podsumował 4 lata pracy nad tym, aby to hasło wcielić w czyn. Podpowiadał, jak odnaleźć się na opolskim rynku pracy po powrocie z emigracji zarobkowej.Wskazał też źródło, gdzie można uzyskać wszelkie informacje na ten temat. To strona internetowa pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego: www.tutajzostaje.opolskie.pl

 

Nasze audycje

- W każdy piątek o godz. 11:05 nadajemy 50-minutową audycję „Dałem szansę i…”, którą prowadzi red. Beata Granatowska. Bohaterami programu są pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z grupy wiekowej 50+.

- „Kobieta sukcesu – zatrudniam kobiety, bo…” – 50-minutowa audycja pod redakcją red. Ireneusza Prochery, emitowana w każdy piątek o godz. 12:05, poświęcona jest kobietom, które mimo trudności odnalazły się na rynku pracy.

- „Debata” – w każdy ostatni piątek miesiąca red. Beata Granatowska i red. Janusz Maćkowiak w Studiu M Radia Opole prowadzą dyskusję dotyczącą poprawy dostępu do zatrudnienia oraz wspierania aktywności zawodowej. Debata jest otwarta i może w niej wziąć udział każdy mieszkaniec regionu.

- 5-minutowe audycje, które pojawiają się na antenie Radia Opole dwa razy w tygodniu o godz. 8:20. Przygotowują je red. Aneta Skomorowska i red. Marek Świercz. W programie poruszają tematy związane z bezrobociem, pierwszą pracą i własną działalnością gospodarczą osób,które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 03 stycznia 2011 13:37

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 03 stycznia 2011 13:37

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie

W dniu 26.08.2011 r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach
"Radiowego Pogotowia Pracy"