Przejdź do treści

Radiowe Pogotowie Pracy nabiera rozpędu
Wraz z rozpoczęciem listopada w trzeci miesiąc swojego funkcjonowania weszło Radiowe Pogotowie Pracy.Jeździ ono do społecznych wezwań i aplikuje rynkowe medykamenty: pomaga bezrobotnym Opolanom,wzbogaca lokalną giełdę pracy, motywuje do podejmowania zawodowych wyzwań, podpowiada rozwiązania – zarówno systemowe jak i szczegółowe.

16 listopada 2010 11:17

A jak Radiowe Pogotowie Pracy pomagało w październiku? I komu? Między innymi osobom z grupy wiekowej 50 +.

– To bardzo pożyteczni pracownicy, bo cechuje ich lojalność wobec  firmy, dyspozycyjność oraz obliczalność –mówi red. Beata Granatowska, która w ramach Radiowego Pogotowia Pracy prowadzi piątkowy program „Dałem szansę i...”. – Tak wynikało ze słów gości mojej audycji.

Jednym z rozmówców Beaty Granatowskiej, czyli tych, którzy „dali szansę i...”, była Stanisława Miza, wieloletnia prezes Spółdzielni Pracy Cukry Nyskie, która powiedziała, że nie dość, że sama nie bała się zatrudniać osób powyżej pięćdziesiątki, to jeszcze bardzo sobie tę swoją odwagę chwaliła. Kolejny gość audycji Wojciech Rurynkiewicz, szef Związku Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, rozprawiał się ze stereotypami, jakimi wobec pracowników z grupy 50+ ulegają szefowie firm. Błędnie mniemają oni, że osoba dojrzała częściej choruje i z oporami podnosi swoje kwalifikacje. To jeden ze szkodliwych mitów, jaki na polskimi i opolskim rynku pracy pokutuje od samego początku zmiany ustrojowej.

Zdaniem Radosława Rybaka, szefa firmy CTC zajmującej się analizą polskiego rynku pracy, który był kolejnym gościem Radiowego Pogotowia Pracy, w Polsce wciąż nie stosuje się zarządzania kadrami, czyli w tym wypadku dostosowania stanowiska pracy i obowiązków do wieku pracownika. Choć powoli to się zmienia, ale raczej w dużych firmach, a takich w naszym regionie jest stosunkowo niewiele.

A tymczasem...

– Coraz więcej pięćdziesięciolatków chce pracować, ale wciąż gubią się w rzeczywistości rynkowej – wyjaśnia red. Granatowska. – Boją się zmian i niepewności, mają niską samoocenę, powoli, ale jednak, korzystają ze szkoleń które uczą ich aktywności i autoprezentacji.

Jak zwykle, w ostatni piątek miesiąca, odbyła się w ramach Radiowego Pogotowia Pracy publiczna, otwarta debata transmitowana na antenie Radia Opole. Miała miejsce w gmachu Radia Opole – w muzycznym Studiu M, a poświęcona była sytuacji młodych matek na rynku pracy. Jej hasło brzmiało „Sytuacja młodej mamy po urlopie macierzyńskim na opolskim rynku pracy”.

– Z prawnego punktu widzenia w Polsce młoda matka po urlopie macierzyńskim bądź wychowawczym ma zagwarantowane wszystkie prawa, ale w praktyce bywa niewesoło – wyjaśnia red. Janusz Maćkowiak, koordynator Radiowego Pogotowia Pracy i współprowadzący piątkowe „Debaty”. – Szef, jak nie zechce, nie zatrudni takiej młodej matki i zawsze znajdzie wiele powodów, aby to sprytnie uzasadnić.

Właśnie temu, jak rozwiązywać potencjalne konflikty na linii pracodawca –młoda matka, poświęcona była debata RPP w ostatni piątek października.

– Jeden z uczestników debaty, Roman Zemanek z Państwowej Inspekcji Pracy, przekonywał młode matki, że wcale nie muszą się bać takich sytuacji, bo nie stoją w nich na straconych pozycjach  – mówi red. Janusz Maćkowiak. Głównym wnioskiem płynącym z debaty – formułowały go zarówno młode matki, jak i pracodawcy –był postulat budowy nowych żłobków i przedszkoli. Niedobór tych placówek w regionie to jedna z największych przeszkód w aktywizacji zawodowej młodych matek.

Aktywność Radiowego Pogotowia Pracy nie pozostaje bez echa u słuchaczy Radia Opole. Mówi Aneta Skomorowska, jedna z dziennikarek, biorących udział w projekcie: – Ludzie dzwonią i pytają. Ktoś usłyszał na antenie coś, co go zainteresowało i dzwoni do nas, by poznać więcej szczegółów. W miarę możliwości, odpowiadamy lub wskazujemy mu adres, pod którym uzyska kompleksową informację.

 

Nasze audycje

- W każdy piątek o godz. 11:05 nadajemy 50-minutową audycję „Dałem szansę i…”, którą prowadzi red. Beata Granatowska. Bohaterami programu są pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z grupy wiekowej 50+.

- „Kobieta sukcesu – zatrudniam kobiety, bo…” – 50-minutowa audycja pod redakcją red. Ireneusza Prochery, emitowana w każdy piątek o godz. 12:05, poświęcona jest kobietom, które mimo trudności odnalazły się na rynku pracy.

- „Debata” – w każdy ostatni piątek miesiąca red. Beata Granatowska i red. Janusz Maćkowiak w Studiu M Radia Opole prowadzą dyskusję dotyczącą poprawy dostępu do zatrudnienia oraz wspierania aktywności zawodowej. Debata jest otwarta i może w niej wziąć udział każdy mieszkaniec regionu.

- 5-minutowe audycje, które pojawiają się na antenie Radia Opole dwa razy w tygodniu o godz. 8:20. Przygotowują je red. Aneta Skomorowska i red. Marek Świercz. W programie poruszają tematy związane z bezrobociem, pierwszą pracą i własną działalnością gospodarczą osób,które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 16 listopada 2010 11:17

Ostatnio zmieniał: Tomasz Turba

Data ostatniej zmiany: 26 listopada 2010 22:11

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie

W dniu 26.08.2011 r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach
"Radiowego Pogotowia Pracy"