Przejdź do treści

Radiowe Pogotowie Pracy – pomaga, doradza, wyjaśnia
Listopad był trzecim miesiącem funkcjonowania Radiowego Pogotowia Pracy. Kwartał za nami, a przed nami zima – okres dla bezrobotnych szczególnie ciężki, bo oszczędności z ewentualnych prac sezonowych dawno już przejedzone, a i trudniej zimą poratować się okazjonalną pracą zleconą czy sezonową.

06 grudnia 2010 21:03

Człowiek siedzi w domu i popada w apatię. Warto wtedy wykręcić numer naszego Radiowego Pogotowia Pracy i zajrzeć na naszą stronę internetową stara.radio.opole.pl, gdzie w zakładce Radiowe Pogotowie Pracy znaleźć można wiele tekstów, będących zarówno poradą, jak i otuchą. Na tejże stronie specjalna ankieta dla bezrobotnych - wypełnij ją, a my spróbujemy Ci pomóc.
A czym zajmowało się Radiowe Pogotowie Pracy w minionym miesiącu? Między innymi rozwijaliśmy twórczo naszą przewodnią troskę, jaką jest praca dla pań. Z naszymi gośćmi: Ireną Halotą, wieloletnią przewodniczącą Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet Polskich oraz prezesem Gastropolu Stanisławem Wasążnikiem rozmawialiśmy o dobrych powodach, dla których warto zatrudniać kobiety. I o tym, jak wygląda sytuacja niepełnosprawnych kobiet na rynku pracy.
Poruszyliśmy też problematykę kryzysu demograficznego, w związku z którym poszukiwaną profesją będzie już niedługo na Opolszczyźnie zawód opiekuna osoby starszej. Potwierdził
to w rozmowie z Radiem Opole dr Kazimierz Szczygielski, naukowiec z Instytutu Śląskiego. Doradzał też młodzieży: - Można się zabezpieczyć, planując swoją karierę dwutorowo, najlepiej w zawodach niespokrewnionych. Jeśli ktoś będzie studiował dwa różne kierunki, to będzie lepiej przygotowany do sprostania zmieniającym się oczekiwaniom rynku pracy - mówił.
Pogotowie propagowało też ideę dofinansowania bezrobotnych, którzy chcą zostać swoimi szefami. To znaczy założyć własną firmę. Gdzie jednak szukać na to pieniędzy? Na przykład w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. W przyszłym roku będą ogłaszane konkursy, w których można dostać nawet 40 tysięcy złotych na rozkręcenie działalności. Dlatego już dziś warto pomyśleć, w jaką firmę zainwestować. Ale najpierw trzeba wiedzieć, jak je pozyskać. W tej kwestii doradzała naszym słuchaczom Renata Cygan, wicedyrektor WUP w Opolu. - Jeśli pomysł na biznes się spodoba, ubiegającego się o dofinansowanie czeka rozmowa z doradcą
zawodowym. Sprawdza on, czy kandydat nadaje się na przedsiębiorcę - mówiła.
A dr Magdalena Nawrot z Uniwersytetu Opolskiego radziła, jak dobrze napisać cv, czyli życiorys. Powiedziała, że ubiegający się o pracę często stosują, świadomie lub nieświadomie, różne sztuczki. W cv wpisują cechy i umiejętności, których nie posiadają.
Poruszyliśmy też tematy staży dla osób z grupy 50 +. Jak się okazuje, powiatowe urzędy pracy zachęcają bezrobotnych 50-latkówdo podejmowania staży. Jest to forma stosunkowo łatwa do zaakceptowania przez firmy, a osobom długo pozostającym bez pracy pozwala odświeżyć stare i nabyć nowe umiejętności. Nie gwarantuje ona co prawda dalszego zatrudnienia, ale dodaje pewności siebie i zwiększa szansę na odnalezienie stabilniejszego zajęcia. Mówili o tym na antenie Liliana Pawlusiewicz i Monika Będkowska z Powiatowego
Urzędu Pracy w Brzegu. A Roman Zemanek z opolskiego PIP wyjaśniał, że jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych przez osoby 50 + jest naruszanie przez pracodawcę kodeksu pracy i niepłacenie pensji na czas. Pracownik boi się jednak domagać się swoich praw. Nasz gość radził, jak ten strach przezwyciężyć.
Natomiast tematem co miesięcznej debaty, organizowanej na antenie RO przez Radiowe Pogotowie Pracy w każdy ostatni piątek miesiąca, był konflikt pokoleniowy na opolskim rynku pracy. Wszystkie audycje oraz debaty można odsłuchać na naszej stronie internetowej. Prosimy o telefony i maile. Jesteśmy po to, by pomagać naszym słuchaczom- także w poszukiwaniu pracy. Przyjedziemy do Was ,wysłuchamy problemów, pomożemy je rozwiązać wraz ze specjalistami z urzędów pracy.

 

Nasze audycje

- W każdy piątek o godz. 11:05 nadajemy 50-minutową audycję „Dałem szansę i…”, którą prowadzi red. Beata Granatowska. Bohaterami programu są pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z grupy wiekowej 50+.

- „Kobieta sukcesu – zatrudniam kobiety, bo…” – 50-minutowa audycja pod redakcją red. Ireneusza Prochery, emitowana w każdy piątek o godz. 12:05, poświęcona jest kobietom, które mimo trudności odnalazły się na rynku pracy.

- „Debata” – w każdy ostatni piątek miesiąca red. Beata Granatowska i red. Janusz Maćkowiak w Studiu M Radia Opole prowadzą dyskusję dotyczącą poprawy dostępu do zatrudnienia oraz wspierania aktywności zawodowej. Debata jest otwarta i może w niej wziąć udział każdy mieszkaniec regionu.

- 5-minutowe audycje, które pojawiają się na antenie Radia Opole dwa razy w tygodniu o godz. 8:20. Przygotowują je red. Aneta Skomorowska i red. Marek Świercz. W programie poruszają tematy związane z bezrobociem, pierwszą pracą i własną działalnością gospodarczą osób,które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 06 grudnia 2010 21:03

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 06 grudnia 2010 21:03

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie

W dniu 26.08.2011 r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach
"Radiowego Pogotowia Pracy"