Przejdź do treści

Samo CV dziś nie wystarcza
Gdy idziesz na spotkanie w sprawie pracy, nie zabieraj z sobą obgryzionego długopisu! Zwróć też uwagę, czy teczka, w której przynosisz swoje dokumenty, jest schludna i czy nie ma na niej logo firm konkurujących z tą, w której akurat starasz się o etat.

25 lipca 2011 09:59

Czerwiec w Radiowym Pogotowiu Pracy upłynął naszym reporterom-sanitariuszom między innymi na dawaniu tego typu porad. Wbrew pozorom i oczywistościom, są one bardzo ważne, gdyż na nasyconym rynku pracy o pomyślności decyduje czasem szczegół. Samo CV, choćby najbardziej błyskotliwe, nie załatwia już sprawy.

- Autoprezentacja, to obraz naszej osoby – mówiła red. Anecie Skomorowskiej pani Ewa Berliszyn doradca zawodowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - Składa się na nią to jak mówimy, jak słuchamy, czy nawiązujemy kontakt wzrokowy z rozmówcą. Ale też nasz wygląd zewnętrzny.

Jak co miesiąc, Radiowe Pogotowie Pracy poruszyło też wiele innych ważnych kwestii i problemów polskiego i opolskiego rynku pracy.

Red. Marek Świercz odniósł się do głośnej publikacji tygodnika „Newsweek" o tym, że szkoda tracić czasu na studia. Okazuje się, że zaczyna to także rozumieć resort edukacji, który szykuje dużą reformę szkolnictwa zawodowego. O jej szczegółach Radio Opole rozmawiało z Teodozją Świderską i Marią Nowak z Kuratorium Oświaty w Opolu. Zmiany przede wszystkim mają zbliżyć szkolnictwo zawodowe do potrzeb rynku pracy.

- Szybszy będzie tryb tworzenia nowych kierunków nauczania zawodowego, większy wpływ na ich wybór będą mieli pracodawcy – mówiła rzecznik kuratorium, Teodozja Świderska. – Co więcej, pracodawcy będą też mogli dokształcać w swoich firmach nauczycieli zawodu.

- W każdym z 16 regionów ma powstać centrum koordynujące szkolnictwo zawodowe - dodała Maria Nowak.

Red. Halina Nabrdalik kontynuowała swój cykl audycji „Kobieta sukcesu – zatrudniam kobiety, bo...". W czerwcu w swoim programie o sytuacji kobiet na rynku pracy rozmawiała m.in. z europoseł Danutą Jazłowiecką, z Ewą Rurynkiewicz oraz Urszulą Ciełoszyńska - założycielkami opolskiej fundacji Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet; z burmistrz Prószkowa Różą Malik oraz z sołtyską wsi Żlinice, Marią Urbacką, matką trójki dorosłych dzieci, które dzięki jej staraniom po latach pracy na zachodzie powróciły do kraju i tu założyły własny biznes.

W Radiowym Pogotowiu Pracy przedstawiliśmy też dwa projekty biznesowe, które otrzymały po 100 tysięcy złotych unijnego dofinansowania w konkursie organizowanym przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Autorem pierwszego biznesplanu był Patryk Suliga, częstochowianin, który studiuje w Opolu i zamierza tu zostać na stałe. Otrzymał on 100 tys. złotych na uruchomienie sieci darmowych punktów ksero dla studentów.

Natomiast drugi z oryginalnych biznesplanów stworzył Michał Różański, łącząc przyjemne z pożytecznym: od dziecka fascynowały go pirotechniczne efekty, w biznesowym myśleniu poszedł tropem tych dziecięcych jeszcze fascynacji.

- Dziś, jeśli chcemy sobie zamówić fajerwerki, to widzimy efekt dopiero wtedy, kiedy firma przyjeżdża i fajerwerki odpala – tłumaczył pomysł. – Tymczasem my myślimy o stworzeniu na pierwszym etapie globalnego oprogramowania pozwalającego na wizualizację takiego pokazu, by potencjalny klient mógł na ekranie komputera zobaczyć, jakie fajerwerki sobie zamawia.

 

Znamy już też nazwiska dziesięciu laureatów naszego konkursu „Pracodawca Fair Play". Prezentujemy je w ramce poniżej.

„Pracodawca Fair Play" to konkurs, który przy współudziale słuchaczy Radia Opole miał wyłonić te osoby, które w swych decyzjach personalnych kierują się nie tylko zimnym rachunkiem ekonomicznym, ale i humanitarną troską o tzw. szarego człowieka. Pracodawca Fair Play to taki ktoś, kto daje szansę wykluczonym i słabszym. Wręczenie statuetek nastąpi na uroczystej gali w Studiu M Radia Opole – 26 sierpnia 2011 roku.

Zwycięzcom gratulujemy z całego serca!

Osoby wyłonione w konkursie „ PRACODAWCA FAIR PLAY"

organizowanym w ramach projektu „Radiowe Pogotowie Pracy" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

1. Lucyna Piotrowicz, prezes Zarządu Spółdzielni "Pionier" w Prudniku

2. Lutz i Beata Zimmerman, właściciele Zakładu Piekarniczo – Cukierniczego w Gogolinie

3. Andrzej Rybarczyk, prezes Cementowni ODRA

4. Cecylia Zdebik, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wyrobów Cukierniczych ODRA S.A. w Brzegu

5. Jerzy Białek, dyrektor Agencji Reklamowej Profil z Opola

6. Waldemar Piełowski, dyrektor zakładu produkującego okucia okienne SIEGENIA-AUBI w Kluczborku

7. Karina Smyrek, właścicielka zakładów fryzjerskich w Opolu i Kluczborku

8. Beata Wilk, właścicielka firmy Twoje Biuro Podróży „TRAPERS"

9. Bożena Polakowska z firmy "Łasuch" w Nysie.

10. Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement SA

 

Nasze audycje

- W każdy piątek o godz. 11:05 nadajemy 50-minutową audycję „Dałem szansę i…”, którą prowadzi red. Beata Granatowska. Bohaterami programu są pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z grupy wiekowej 50+.

- „Kobieta sukcesu – zatrudniam kobiety, bo…” – 50-minutowa audycja pod redakcją red. Haliny Nabrdalik, emitowana w każdy piątek o godz. 12:05, poświęcona jest kobietom, które mimo trudności odnalazły się na rynku pracy.

- „Debata” – w każdy ostatni piątek miesiąca red. Beata Granatowska i red. Janusz Maćkowiak w Studiu M Radia Opole prowadzą dyskusję dotyczącą poprawy dostępu do zatrudnienia oraz wspierania aktywności zawodowej. Debata jest otwarta i może w niej wziąć udział każdy mieszkaniec regionu.

- 5-minutowe audycje, które pojawiają się na antenie Radia Opole dwa razy w tygodniu o godz. 8:20. Przygotowują je red. Aneta Skomorowska i red. Marek Świercz. W programie poruszają tematy związane z bezrobociem, pierwszą pracą i własną działalnością gospodarczą osób,które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 25 lipca 2011 09:59

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 25 lipca 2011 09:59

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie

W dniu 26.08.2011 r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach
"Radiowego Pogotowia Pracy"