Przejdź do treści

Styczeń pod znakiem wolontariatu
Stażysta nie parzy już kawy, nie daje się zagnać do obsługi ksero i oczekuje przynajmniej 3 tysięcy na rękę. Jednak staż się kończy, a etatu... nadal nie ma. Tak frapująco red. Beata Granatowska rozpoczęła tradycyjną comiesięczną debatę w ramach Radiowego Pogotowia Pracy. Odbyła się ona, jak zwyczaj nakazuje, w ostatni piątek stycznia, a współmoderatorem spotkania ze specjalistami rynku pracy oraz słuchaczami był red. Ireneusz Prochera.

15 lutego 2011 10:32

Debata poświęcona była dyskusji nad zaletami i wadami stażu, a także innej, coraz modniejszej i coraz powszechniejszej formie zdobywania praktyki zawodowej, jaką jest wolontariat.

Co do wolontariatu, to Radiowe Pogotowie Pracy mocno zachęcało w styczniu młodych Opolan do zainteresowania się ta formą dokształcenia się. Związane to było z Europejskim Rokiem Wolontariatu, jakim jest rok 2011. Jak podkreślali nasi rozmówcy: jest to najlepsza metoda zdobycia cennych doświadczeń jeszcze przed wejściem na rynek pracy.

Tymczasem liczba wolontariuszy w ostatnich latach nie tylko nie rośnie, ale wręcz spada. Ludzie uważają, że za darmo można pracować tylko z pasji lub dla zabicia nudy egzystencjalnej, a nie dla zdobycia ciekawych doświadczeń, które przydadzą się w karierze i pracy zawodowej. O opolskich planach związanych z rozwojem wolontariatu opowiadał nam Przemysław Parkitny z Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych w Opolu.

W krajach Unii 23 procent mieszkańców działało w wolontariacie. Tymczasem w Polsce odsetek ten wynosi raptem 13 procent i spada – powiedział Przemysław Parkinty. – Dlatego w naszym programie jest między innymi szereg szkoleń w kooperacji z Opolską Federacją Organizacji Socjalnych. Potencjalni wolontariusze mogą uzyskać w naszym Centrum informacje na ten temat.

Co daje młodym ludziom wolontariat? Na to pytanie odpowiadała na naszej antenie Joanna Kucharska z Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej: – Dla młodych osób, które jeszcze się uczą, jest to doskonała możliwość na zdobycie doświadczenia, wiedzy i nowych kwalifikacji. Osoby, które pracują jako wolontariusze, na przykład w organizacjach pozarządowych, po skończeniu nauki dostaje propozycję pracy. Pracodawca inaczej patrzy na starającego się o pracę, który w swoim CV ma zapisany wolontariat. Dla niego oznacza to, że taka osoba potrafi się angażować, nie pracuje wyłącznie dla pieniędzy i jest otwarta, umie nawiązać kontakt z ludźmi.

W Radiowym Pogotowiu Pracy tradycyjnie zachęcaliśmy młodych bezrobotnych do zakładania własnych firm. Wskazaliśmy nową instytucję – obok Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Inkubatora Przedsiębiorczości i Stowarzyszenia Promocji Przedsiębiorczości – do której można się zwrócić o pomoc w tej sprawie. To Opolska Izba Gospodarcza.

Można po prostu przyjść i doradzimy. Udzielaliśmy też wsparcia finansowego wysokości 40 tysięcy złotych – powiedział nam Henryk Galwas prezes OIG.

Z dofinansowania skorzystało 32 przedsiębiorców, przetrwało 3. To znakomity wynik.

Propagowaliśmy też (oprócz problemów, jakie poruszamy w cyklicznych, stałych audycjach) przedsiębiorczość na terenach wiejskich. Istnieje bowiem Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, stworzony z myślą o rozwijaniu małego biznesu w miejscowościach poniżej pięciu tysięcy mieszkańców. I ma ofertę nie tylko dla rolników.

Opowiedział nam o tym Antoni Konopka, do niedawna dyrektor opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: – Pierwszy program adresowany jest do młodych rolników, którzy chcą przejąć (albo stworzyć kupując ziemię) nowe gospodarstwo o powierzchni co najmniej 10 ha. To dotacja w wysokości 75 tys. zł. Aż 100 tys. mogą dostać ci rolnicy, którzy zdecydują się na zarejestrowanie własnej nierolniczej działalności gospodarczej. Dotacja w wysokości 100 tys. zł czeka także na młodego człowieka, który mieszka na wsi, ale nie jest rolnikiem, jeśli tylko zarejestruje działalność gospodarczą i stworzy w ten sposób miejsce pracy.

 

Nasze audycje

- W każdy piątek o godz. 11:05 nadajemy 50-minutową audycję „Dałem szansę i…”, którą prowadzi red. Beata Granatowska. Bohaterami programu są pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z grupy wiekowej 50+.

- „Kobieta sukcesu – zatrudniam kobiety, bo…” – 50-minutowa audycja pod redakcją red. Ireneusza Prochery, emitowana w każdy piątek o godz. 12:05, poświęcona jest kobietom, które mimo trudności odnalazły się na rynku pracy.

- „Debata” – w każdy ostatni piątek miesiąca red. Beata Granatowska i red. Janusz Maćkowiak w Studiu M Radia Opole prowadzą dyskusję dotyczącą poprawy dostępu do zatrudnienia oraz wspierania aktywności zawodowej. Debata jest otwarta i może w niej wziąć udział każdy mieszkaniec regionu.

- 5-minutowe audycje, które pojawiają się na antenie Radia Opole dwa razy w tygodniu o godz. 8:20. Przygotowują je red. Aneta Skomorowska i red. Marek Świercz. W programie poruszają tematy związane z bezrobociem, pierwszą pracą i własną działalnością gospodarczą osób,które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 15 lutego 2011 10:32

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 15 lutego 2011 10:32

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie

W dniu 26.08.2011 r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach
"Radiowego Pogotowia Pracy"