Przejdź do treści

Wybierzmy Pracodawców Fair Play!
Zanim podsumujemy marcową aktywność Radiowego Pogotowia Pracy, chcielibyśmy zachęcić Czytelników nto i Słuchaczy Radia Opole do wzięcia udziału w Wielkim Głosowaniu na Pracodawcę Fair Play. Kto to taki? Otóż Pracodawca Fair Play to ktoś, kto w pracowniku dostrzega nie tylko siłę roboczą, ale i człowieka. Ktoś, kto w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, daje zatrudnienie, kierując się nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale i rachunkiem serca. To ktoś, kto się nie boi pomagać, ale i... wymagać.

26 kwietnia 2011 12:10

Kandydatury Pracodawców Fair Play prosimy przesyłać do Radiowego Pogotowia Pracy wyłącznie drogą mailową – na adres: praca@stara.radio.opole.pl. Prosimy o przedstawienie kandydata z krótkim treściwym uzasadnieniem.

Nazwiska kandydatów zbieramy do końca kwietnia, a od 4 maja rozpoczniemy głosowanie – smsowe i na naszej stronie stara.radio.opole.pl, na podstawie którego w sierpniu wyłonimy zwycięzcę.

Finałem akcji będzie uroczysta gala w radiowym Studiu M, podczas której wskazani przez Opolan Pracodawcy Fair Play z naszego regionu zostaną uhonorowani prestiżowymi statuetkami. A zatem, rozejrzyjmy się wokół siebie i wskażmy tych, którzy na rynku pracy grają fair. Czekamy na pierwsze nazwiska.

Natomiast w marcu Radiowe Pogotowie Pracy wykazywało się jak zwykle dużą aktywnością na wielu frontach trudnego rynku pracy. W pierwszym rzędzie warto powiedzieć o kolejnych audycjach w naszym nieustającym cyklu poświęconym zawodowej sytuacji kobiet, a prowadzonym przez red. Halinę Nabrdalik.

Autorka pochylała się m.in. nad przyczynami bezrobocia wśród kobiet w Nysie i to bezrobocia, które nie chce maleć mimo podejmowanych w tym mieście wysiłków aktywizacji kobiet. W dyskusji udział wzięły: Stanisława Miza – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Nysie, Irena Kłakowicz – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Beata Szerszeń – absolwentka uczelni wyższej zagrożona utratą pracy.

Z kolei w innej audycji red. Nabrdalik podjęła problem utraty pracy przez nauczycielki przedszkolne w Dziewiętlicach i Gościcach w gminie Paczków wskutek reorganizacji wiejskich placówek oświatowych. W audycji głos w tej sprawie zabierali: Teresa Karol - wiceprzewodnicząca sejmiku wojewódzkiego oraz burmistrz Paczkowa Bogdan Wyczałkowski.

Nasze Pogotowie jak zawsze kibicuje też osobom z tzw. grupy „50+". Czyli wszystkim tym, którzy skończywszy pięćdziesiątkę, albo szukają pracy, albo chcą się w niej doskonalić, albo zamierzają zamienić ją na lepszą. Na tym wycinku rynku pracy nie jest różowo, na co dobitnie wskazują dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Zdaniem Katarzyny Rybak z WUP, która wystąpiła w programie red. Beaty Granatowskiej, wynika to ze słabo rozwiniętego rynku pracy i ciągle obecnych uprzedzeń pracodawców wobec starszych osób. Według niej, rządowy program 50+ został zbyt słabo nagłośniony i pracodawcy nie wiedzą jakie korzyści może przynieść ich zatrudnienie. Miejmy nadzieję, że aktywność naszego Radiowego Pogotowia Pracy sprzyja większemu nagłaśnianiu i programu, i problemu. Bo takowy niewątpliwie istnieje. Tym bardziej, że na program „50+" państwo wydało już 8mld PLN i pieniądze te mogą się zmarnować, jeśli programu nikt nie usprawni i nie nada mu„ nowej prędkości".

Radiowe Pogotowie Pracy – korzystając z fachowości redaktorów Anety Skomorowskiej i Marka Świercza - udzielało także w marcu pomocy w zakresie wolontariatu, wypisywało skierowania do Inkubatora Przedsiębiorczości przy Wyższej Szkole Bankowej, a także zalecało przygotowaną przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji grę internetowa symulującą prowadzenie własnej firmy.

Jak zwykle w ostatni piątek miesiąca w ramach Radiowego Pogotowia Pracy odbyła się debata poświęcona kłopotom, jakie mają bezrobotne matki, które chcą wrócić na rynek pracy. Przedstawiciele firmy szkolącej, którzy byli naszymi gośćmi, starali się przekonać bezrobotne matki, że po kilkumiesięcznym szkoleniu mogą otrzymać certyfikat niani i tym samym zdobyć całkiem potrzebny fach. W programie zwrócono uwagę na konieczność poszerzenia wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki, gdyż sama praktyka i doświadczenie w wychowaniu dziecka bardzo szybko się zmieniają. W debacie poruszono także problemy wynikające z nowelizacji tzw. ustawy żłobkowej.

 

Nasze audycje

- W każdy piątek o godz. 11:05 nadajemy 50-minutową audycję „Dałem szansę i…”, którą prowadzi red. Beata Granatowska. Bohaterami programu są pracodawcy, którzy zatrudniają osoby z grupy wiekowej 50+.

- „Kobieta sukcesu – zatrudniam kobiety, bo…” – 50-minutowa audycja pod redakcją red. Ireneusza Prochery, emitowana w każdy piątek o godz. 12:05, poświęcona jest kobietom, które mimo trudności odnalazły się na rynku pracy.

- „Debata” – w każdy ostatni piątek miesiąca red. Beata Granatowska i red. Janusz Maćkowiak w Studiu M Radia Opole prowadzą dyskusję dotyczącą poprawy dostępu do zatrudnienia oraz wspierania aktywności zawodowej. Debata jest otwarta i może w niej wziąć udział każdy mieszkaniec regionu.

- 5-minutowe audycje, które pojawiają się na antenie Radia Opole dwa razy w tygodniu o godz. 8:20. Przygotowują je red. Aneta Skomorowska i red. Marek Świercz. W programie poruszają tematy związane z bezrobociem, pierwszą pracą i własną działalnością gospodarczą osób,które nie ukończyły jeszcze 25. roku życia.

 

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 26 kwietnia 2011 12:10

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 09 maja 2011 12:33

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie

W dniu 26.08.2011 r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach
"Radiowego Pogotowia Pracy"