Przejdź do treści

Audycja z dnia 03.06.2011r.
16 czerwca 2011 22:32

Nauczyciele do niedawna należeli do tych niewielu grup zawodowych, które mogły wcześniej przejść na emeryturę. Teraz jednak, zarówno w szkołach państwowych jak i prywatnych podlegają podobnym zasadom. Z tym, że pedagogów w państwowych chroni Karta Nauczyciela, która maksymalnie utrudnia zwolnienie takiego pracownika. Zdaniem gości programu, zarówno sposób awansu nauczyciela jak i pozostałe przywileje demobilizują część tego środowiska doprowadzając do znudzenia swoim zawodem i zrutynizowania. Według Marii Bitki sposobem na obronę przed tym niebezpiecznym zjawiskiem jest stałe zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności. Według Beaty Maliszkiewicz , w najbardziej drastycznych przypadkach pomaga tzw płodozmian czyli okresowa rezygnacja z zawodu nauczyciela na rzecz innej branż. Czasami, choć są to przypadki sporadyczne, zdarza się, że w szkole chcą się zatrudnić osoby dojrzałe, które dotąd wykonywały zupełnie inny zawód. Dyr. Maliszkiewicz przyjęła kilka takich "świezych" nauczycieli i większość z nich się doskonale sprawdziła.

Goście w studiu: Beata Maliszkiewicz i Maria Bitka, dyrektorki Zespołu Szkół TAK w Opolu  

Relacje Krzysztofa Dobrowolskiego z Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu

Zapraszam do wysłuchania audycji.

Beata Granatowska

 Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Opole Rynek - 03.06.2011r.

Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 16 czerwca 2011 22:32

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 27 czerwca 2011 22:38

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie