Przejdź do treści

Audycja z dnia 19.08.2011r.
30 sierpnia 2011 21:52

Koniec projektu Radiowe Pogotowie Pracy to okazja do podsumowań. A te nie są najbardziej optymistyczne, przynajmniej w tej części dotyczącej grupy 50+. Polska znajduje się na szarym końcu Europy jeśli chodzi o zatrudnienie osób w wieku emerytalnym, to niewiele ponad 30%, podczas gdy w Szwecji to ponad 80%.
Mimo rządowego projektu pracodawcy niechętnie zatrudniają ludzi zaawansowanych wiekowo, bo obawiają się konsekwencji takich jak zwolnienia chorobowe, roszczenia wynikające z kodeksu pracy i niskie kwalifikacje w zakresie nowoczesnych technologii. Państwo, oprócz deklaracji nie motywuje materialnie do podejmowania takiego ryzyka. A zdaniem Liny Szejner i Renaty Cygan to wielka szkoda społeczna, bowiem z każdym rokiem przybywa ludzi starych i należałoby ich odpowiednio zagospodarować. Człowiek, który ma zajęcie i obowiązki dłużej zachowuje dobrą formę fizyczną i psychiczną, a o potrzebie przedłużania aktywności świadczy fakt, że wszelkie programy tego typu cieszą się ogromną popularnością.Ludzie dojrzali sprawdzają się także w małym biznesie, większość zakładanych przez nich firm utrzymuje się na rynku . Należałoby ich jeszcze mocniej wspierać bowiem to jest przyszłość polskiej gospodarki.

Goście w studiu: Lina Szejner, dziennikarka NTO redagująca cotygodniowy dodatek "50+" i Renata Cygan,wicedyrektor Wydziału Runku Pracy w WUP.

Zapraszam do wysłuchania audycji.

Beata Granatowska

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Nysa i Grodków - 19.08.2011r.

Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 30 sierpnia 2011 21:52

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 30 sierpnia 2011 22:39

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie