Przejdź do treści

Szkoły będą szybciej reagować na potrzeby pracodawców

Niejeden młody człowiek zastanawia się, czy zawód, który dziś jest popularny i gwarantuje dobrą pracę i płacę, będzie równie popularny za kilka lat, gdy ów młody człowiek skończy szkoły i trafi na rynek pracy. Do tej pory często tak nie było, także pracodawcy regularnie narzekali, że szkolnictwo zbyt wolno reaguje na potrzeby gospodarki. – To już w przyszłym roku ma się zmienić – mówi nam Arkadiusz Karbowiak, wiceprezydent Opola odpowiedzialny za oświatę, który pilotuje oddolną reformę szkolnictwa technicznego w stolicy województwa.

2010-12-06
więcej treści z artykułu: Szkoły będą szybciej reagować na potrzeby pracodawców

Własna firma to najlepszy sposób zagospodarowania zarobków przywiezionych z krajów Unii

Radiowe Pogotowie Pracy zachęca młodych Opolan do tego, by nie szukać pracy za granicą, ale pracować w kraju, najlepiej na swoim. A ktoś, kto popracował w Unii i wrócił z pewnym kapitałem, może go zainwestować we własną firmę. Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że takie rodzinne firmy świetnie sobie na opolskim rynku radzą. Opowiada o tym dyrektor WUP-u Jacek Suski.

2010-11-29
więcej treści z artykułu: Własna firma to najlepszy sposób zagospodarowania zarobków przywiezionych z krajów Unii

Zarejestrowanie działalności to bułka z masłem, czy twardy orzech do zgryzienia?

Zarejestrowanie działalności to bułka z masłem, czy twardy orzech do zgryzienia?

W radiowym pogotowiu pracy radzimy jak prawidłowo wypełnić wniosek o rejestrację firmy. Po pierwsze należy udać się do urzędu miasta lub gminy w której się mieszka.

2010-11-29
więcej treści z artykułu: Zarejestrowanie działalności to bułka z masłem, czy twardy orzech do zgryzienia?

Obstawiaj dwa zawody, w tym – opiekuna osoby starszej

Radiowe Pogotowie Pracy wspominało już o tym, że z powodu czekającego nas kryzysu demograficznego zawodem z przyszłością będzie już niedługo na Opolszczyźnie zawód opiekuna osoby starszej. Potwierdza to w rozmowie z Radiem Opole dr Kazimierz Szczygielski, naukowiec z Instytutu Śląskiego. Dodaje też, że opiekun osoby starszej to niekoniecznie klasyczny pielęgniarz. Ma dla młodych Opolan jeszcze jedną radę: - Nie obstawiajcie tylko jednego zawodu.

2010-11-23
więcej treści z artykułu: Obstawiaj dwa zawody, w tym – opiekuna osoby starszej

Czeka na fala powrotów

Zanim Radiowe Pogotowie Pracy zaczęło przekonywać młodych Opolan, że warto poszukać pracy w regionie a nie za granicą, robił to program „Opolskie, tutaj zostaję” wymyślony przez samorząd województwa. W 2008 roku, jeszcze przed wybuchem kryzysu, z przysłowiowych saksów wróciło do kraju około 20 tysięcy mieszkańców regionu. W najbliższych latach, choć kryzys jeszcze nie minął, możemy się spodziewać kolejnej fali powrotów. Czemu? Bo Niemcy otwierają się na pracowników nowych krajów Unii, co znaczy, że opolscy posiadacze niemieckich paszportów będą już niedługo mieli tańszą konkurencję. – I na to też musimy być gotowi – mówi Radiowemu Pogotowiu Pracy wicemarszałek Józef Kotyś.

2010-11-17
więcej treści z artykułu: Czeka na fala powrotów

Gdzie znaleźć pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Zakup potrzebnych maszyn czy wyposażenie biura to wszystko pochłania kapitał zanim firma zacznie zarabiać. Bo nie wystarczy dobry pomysł na biznes i znalezienie luki w rynku. Trzeba mieć pieniądze na rozkręcenie interesu.

2010-11-17
więcej treści z artykułu: Gdzie znaleźć pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Młodzi niepełnosprawni nie są skazani na bezrobocie

Młodzi niepełnosprawni nie są skazani na bezrobocie

Niepełnosprawni nie są skazani na pobieranie zasiłków i siedzenie w domu. Jest coraz więcej form alternatywnych zatrudnienia dzięki którym można wykorzystać swój potencjał i zarobić.

2010-11-17
więcej treści z artykułu: Młodzi niepełnosprawni nie są skazani na bezrobocie

W CV najlepiej pisać tylko prawdę

W CV najlepiej pisać tylko prawdę

W poszukiwaniu pracy można się natknąć na nowe metody rekrutacji. Może być to na przykład ankieta. Ale większość pracodawców nadal stosuje tradycyjną metodę, czyli zbieranie od kandydatów CV.

2010-11-16
więcej treści z artykułu: W CV najlepiej pisać tylko prawdę

Unijne normy to także nowe zawody

Ktoś, kto specjalizuje się w sortowaniu odpadów komunalnych albo budowie biogazowi czy farm wiatrakowych? Kto wie, czy nie są to zawody jutra. To, co Unia testuje od dawna, do Polski dopiero wkracza. I ktoś będzie musiał te unijne standardy ekologiczne wdrażać w życie, co znaczy, że w ofercie oświatowej już niedługo pojawią się całkiem nowe profesje.

2010-11-16
więcej treści z artykułu: Unijne normy to także nowe zawody

Dobry wybór szkoły gwarancją sukcesu

Często słyszymy narzekania młodych ludzi, którzy mówią, że ukończyli wyższe studia a teraz nie mogą znaleźć żadnej pracy w swoim zawodzie. I dziwimy się historiom magistrów, którzy w oczekiwaniu na dobrą ofertę pracy dorabiają sobie pracując przy kasie w supermarkecie. Co jest tego przyczyną? Bardzo często – fatalne decyzje życiowe podjęte jeszcze w gimnazjum. O tym, że warto sobie życie zaplanować z głową opowiada dziś Radiowemu Pogotowiu Pracy Jolanta Soppa, doradca zawodowy z Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

2010-11-09
więcej treści z artykułu: Dobry wybór szkoły gwarancją sukcesu

Subskrybuj kategorię

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie