Przejdź do treści

Absolwenci których szkół radzą sobie najlepiej?
Przez cały rok radziliśmy młodym ludziom, jakie kierunki nauki wybierać, by odnaleźć się na rynku pracy. Dziś podamy twarde dane na ten temat - badania tego rodzaju prowadzi Opolskie Obserwatorium Rynku Pracy, o wynikach badań opowiada nam Paweł Łazarczyk.

30 sierpnia 2011 22:09

W 2009 roku Opolskie Obserwatorium Rynku Pracy po raz pierwszy zbadało losy absolwentów szkół o profilu zawodowym (zawodówek i szkół technicznych) oraz absolwentów czterech opolskich uczelni: Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Opolskiej, Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji oraz Państwowej wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. – Chcieliśmy sprawdzić, jak radzą sobie na rynku racy – tłumaczy Paweł Łazarczyk z Obserwatorium utworzonego przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Wyniki były bardzo ciekawe. Okazało się na przykład, że aż 80 proc. absolwentów zawodówek kontynuuje naukę. W tej grupie największy był też odsetek tych, którzy szybko znaleźli pracę w wyuczonym zawodzie. Naukę kontynuowali też absolwenci techników, przy czym bardzo wielu z nich łączyło dalszą naukę z pracą zawodową.

Jeśli chodzi o szkoły wyższe, to pracę w wyuczonym zawodzie najłatwiej było zdobyć absolwentom Politechniki Opolskiej, większość z nich nie miała z tym większego problemu. Jeśli chodzi o uzyskiwane dochody, to minimalnie lepszy wynik mieli absolwenci WSZiA w Opolu. – Generalnie można stwierdzić, że najmniej kłopotów ze znalezieniem pracy mają absolwenci kierunków technicznych – podsumowuje Łazarczyk.

Marek Świercz

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 30 sierpnia 2011 22:09

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 30 sierpnia 2011 22:09

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie