Przejdź do treści

Atutem absolwentów kierunków humanistycznych jest elastyczność
Wracamy do rozmowy z Pawłem Łazarczykiem z Opolskiego Obserwatorium Rynku Pracy. Dziś pytamy o to, jak radzą sobie absolwenci kierunków humanistycznych, dla których - przynajmniej teoretycznie - nie ma zbyt wielu ciekawych ofert pracy. Okazuje się, że radzą sobie całkiem nieźle, bo mają tę cechę, która bardzo się przydaje: elastyczność.

30 sierpnia 2011 22:10

Pracę w wyuczonym zawodzie najszybciej zdobywają absolwenci kierunków technicznych, przy czym w grę wchodzą zarówno uczniowie szkół zawodowych, jak i studenci politechniki – wynika z badań Opolskiego Obserwatorium Rynku Pracy. Czy oznacza to, że absolwenci kierunków humanistycznych nie radzą sobie na rynku pracy? Okazuje się, że wcale tak nie jest. – Dowodzi tego przykład politologów. Choć w urzędach pracy nie ma ofert dla absolwentów politologii, potrafią sami znaleźć sobie racę i rzadko rejestrują się jako osoby bezrobotne – mówi Paweł Łazarczyk z Obserwatorium.

O ile atutem absolwentów kierunków technicznych są wysokospecjalistyczne umiejętności, to zaletą humanistów jest elastyczność i umiejętność szybkiego poszerzania kwalifikacji,. – Badamy też preferencje pracodawców. I wynika z nich, że oczekują oni od przyszłych pracowników, oprócz chęci do pracy i zaangażowania, umiejętności uczenia się nowych rzeczy – mówi Łazarczyk.

I ten rodzaj elastyczności, umiejętności dopasowania się do oczekiwań różnych pracodawców, sprawia, że i humaniści potrafią znaleźć swoje miejsce na rynku pracy.

Marek Świercz

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 30 sierpnia 2011 22:10

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 30 sierpnia 2011 22:10

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie