Przejdź do treści

Na Opolszczyźnie najlepiej założyć własną firmę
Czas na Radiowe Pogotowie Pracy. O to, jakie kierunki nauki gwarantują dziś sukces na opolskim rynku pracy, pytamy prof. Romualda Jończego, który od lat bada życiowe strategie młodych mieszkańców Opolszczyzny.

10 sierpnia 2011 19:09

- Młodzi mieszkańcy regionu zrozumieli, że lepsze perspektywy na rynku pracy mają absolwenci szkół technicznych – tak prof. Romuald Jończy komentuje informację, że po raz pierwszy od lat w Opolu ruszyło tyle samo klas w szkołach technicznych, co w liceach. – Z kolei absolwenci studiów humanistycznych zorientowali się, że mają kłopoty ze znalezieniem dobrej pracy. Zwłaszcza w naszym regionie, gdzie nie ma dużych bardzo dobrze rozwiniętych ośrodków, nie ma centrów technologicznych.

Prof.Jończy przekonuje, że w naszym województwie najlepszym patentem na życiowy sukces jest albo założenie własnej firmy albo wykonywanie zawodu wymagającego kwalifikacji technicznych. – Jest zauważalny lekki zwrot w stronę kierunków dających raczej umiejętności niż wiedzę – dodaje. – A jeszcze kilka lat temu mieszkańcy, zwłaszcza terenów wiejskich, stawiali na humanistyczne studia.

Jończego nie martwi też stosunkowo niski wskaźnik solaryzacji. – Może nawet studiuje u nas mniejszy odsetek młodych ludzi niż w innych regionach, ale tych studiujących jest i tak bardzo dużo: na studia idzie tyle samo osób, ile się rodzi.

Jończy zwraca uwagę na jeszcze jedno zjawisko: wysokie oczekiwania finansowe mieszkańców regionu (średnia dochodów rozporządzalnych jest najwyższa w kraju dzięki transferowi pieniędzy zarobionych w Unii) i mała szansa ich zaspokojenia w przypadku pracy najemnej.

Marek Świercz

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 10 sierpnia 2011 19:09

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 10 sierpnia 2011 19:09

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie