Przejdź do treści

PROW w regionie musi przyśpieszyć
Mówiliśmy już o tym, że Opolskie ma problemy z wykorzystaniem pieniędzy na zakładanie firm na terenach wiejskich, które są w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. A jak to wygląda w kraju? Wiceminister rolnictwa Andrzej Butra twierdzi, że znacznie lepiej.

30 sierpnia 2011 22:06

Pod koniec lipca Senat znowelizował przepisy regulujące funkcjonowanie tak zwanych Lokalnych Grup Działania, które – obok Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – zajmują się dzieleniem unijnych dotacji (do 300 tys. zł) na tworzenie przedsiębiorstw na terenach wiejskich (miejscowości do 5 tys. mieszkańców).

- Taka nowelizacja, nastawiona na uproszczenie procedur, była potrzebna, by przyśpieszyć realizacja PROW-u – ocenia wiceminister rolnictwa Andrzej Butra.

Sprawa jest ważna także z perspektywy Opolszczyzny, bo jesteśmy regionem, w którym realizacja PROW-u kuleje a LGD mają problemy z naborem wniosków o dotacje na rozwój firm.

- To fakt, Opolskie świetnie sobie radzi z wydawaniem unijnych pieniędzy w ramach innych programów, a PROW trochę w tym województwie kuleje. Z pewnością musi przyśpieszyć – mówi wiceminister Butra.

Ta część PROW-u obliczona jest na powstrzymanie migracji mieszkańców wsi do miast lub za granicę (to przypadek Opolszczyzny, gdzie migruje się do Niemiec i Holandii). – Ludzie mieszkają tam, gdzie mają pracę. Skoro nie mogą znaleźć jej w rolnictwie, musimy pomóc w tworzeniu nowych firm na terenach wiejskich – tłumaczy założenia programu Butra.

Marek Świercz

Jeśli chcecie zgłosić nam temat lub podzielić się swoimi doświadczeniami, piszcie na adres: praca@stara.radio.opole.pl albo też dzwońcie na infolinię 800 30 50 50 z telefonów stacjonarnych, albo na 77 423 22 33 z telefonów komórkowych.Drukuj , Pobierz jako plik PDF

       

Informacje o artykule

Wprowadził/a:

Data publikacji: 30 sierpnia 2011 22:06

Ostatnio zmieniał:

Data ostatniej zmiany: 30 sierpnia 2011 22:06

W dniu 26.08.2011r. odbyła się ostatnia debata i jednocześnie ostatnia audycja realizowana w ramach "Radiowego Pogotowia Pracy". W debacie wzięli udział laureaci konkursu "Pracodawca Fair Play" oraz zaproszeni goście.
Po debacie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek "Pracodawca Fair Play" przez Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu Pana Jacka Suskiego oraz poczęstunek dla gości.

W dniu 29.08.2011r. po 12 miesiącach zakończyliśmy realizację projektu
"Radiowe Pogotowie Pracy"

Przeczytaj treść ponownie